Karabük Haber Gazetesi

SAHTE ALTINLARA DİKKAT!

Düğün sezonuyla birlikte kuyumculardan altın almak yerine internetten satılan sahte altınlara rağbet eden vatandaşları uyaran kuyumcular, düğün sahiplerinin takı merasimini zarf usulü yapmalarını önerirken, yetkilileri de alenen satışı yapılan bu ürünler hakkında işlem yapmaya çağırdı. Düğün sezonunun başlamasıyla birlikte kimileri altın almak için kuyumcuların yolunu tutarken, kimileri de internet üzerinden düşük fiyata satılan takılara rağbet […]

SAHTE ALTINLARA DİKKAT!
04 Temmuz 2019 - 15:20 'de eklendi.

Düğün sezonuyla birlikte kuyumculardan altın almak yerine internetten satılan sahte altınlara rağbet eden vatandaşları uyaran kuyumcular, düğün sahiplerinin takı merasimini zarf usulü yapmalarını önerirken, yetkilileri de alenen satışı yapılan bu ürünler hakkında işlem yapmaya çağırdı.

Düğün sezonunun başlamasıyla birlikte kimileri altın almak için kuyumcuların yolunu tutarken, kimileri de internet üzerinden düşük fiyata satılan takılara rağbet ediyor. Altın fiyatlarının yükselmesi, 420 TL olan çeyrek altın fiyatının 50 TL’ye bile internette bulunması, hem düğün sahiplerini hem de kuyumcu esnafını mağdur ediyor. Altın fiyatlarının yüksek olması sebebiyle vatandaşların yöneldiği, sahte altınların alelade internette satışa sunulmasının önüne geçilmesini isteyen kuyumcular, yetkililerin bunlarla ilgili işlem yapmasını istedi. Kuyumcu esnafı asıl mağduriyeti düğün sahiplerinin yaşadığını belirterek, bu durumun önüne geçilmesi için takı merasiminin de zarf usulü yapılmasını önerdi.

Kuyumcudan fotoğraf çekip ürünlerini yapabiliyorlar 

Düğün sezonuyla birlikte hareketliliğin başladığını belirten Karabüklü kuyumcu esnaflarından Ali Erorhan, “Bizden fotoğraf çekip ya da modellere bakıp ona göre ürün skalası oluşturup internette ürün paylaşabiliyorlar. Ya da benden ürün modelini çekip, ayar yazıp sahte ya da gümüş, altın olmayan ürünü sunabiliyorlar. Sezonun güzelliği var ama bu yönden de bizleri olumsuz etkileyebiliyor. Fiyatları da ucuz verdikleri için müşteri ‘Daha ucuza internette buluyoruz’ diye dönüş yapabiliyor. Öyle olunca da biz ürünü yanlış pazarlıyormuş gibi algılanıyor. O yüzden de kötü bir etki oluyor. İnternetin kolaylaştırıcı etkisinin yanı sıra böyle de dezavantajları var” dedi.

14 ayar denilen altın 8 ayar çıkıyor 

İnternette gerçek altınmış gibi satılan ürünler de olduğunu ve birkaç liralık fiyat farkıyla satışa sunulduğuna da dikkat çeken Erorhan, bazı vatandaşların gerçek altın aldıklarını sanarak sahte altın aldığının farkında olmadığını söyledi. Gerçek altın ile sahte altını ayırt etmenin de güç olduğunu ifade eden Ali Erorhan, “Maalesef direk bakınca anlaşılmıyor. İnternette satılanın gramını öğrenmek ve o gramı duyduktan sonra, sattıkları cüzi fiyatla tutarlı olmayışından tahmin edebilirler. Gümüşten örnek verirsek, gümüş kararmazsa gümüş değildir. Kararmaz diyorsa aslında o çelik ya da başka bir şey olabilir. Altında da mesela çok uygun fiyatlar veriyorlar, 14 ayar 8 ayar değerinde çıkabiliyor. Dolayısıyla fiyattan şüphelenebiliriz. Yine ‘indirim yaptık’ diyor ama indirim yapmış olsa bile yine o fiyat o gramajda olmuyor, bu nedenle ayarından şüphelenebilirler. ‘Aaa çok indirim varmış çok da uygun fiyata geliyor’, deyip aldanıp almamalarını tavsiye derim. Şimdi günümüzde vakit olmuyor, imkan olmuyor yada uzak gelebiliyor. Ama kişi altın alırken daha çok bizzat gidip görerek ya da tanıdığı, güvendiği kişiden alırsa bunların önüne geçilmiş olur. Bu şekilde hem onlar rahat etmiş olur hem de biz kuyumcular da kötü etkilenmemiş oluruz” diye konuştu.

“Biz bile ayırt etmekte zorlanabiliyoruz” 

Gelin ve damadın kendilerine gelip yaşadıklarını hüsrana şahit oldukları birçok olay yaşadıklarını da anlatan Erorhan, “Getirdikleri altınlara bir bakıyoruz ki altın sanılan şey altın değil, kaplama çıkabiliyor ya da alpaka dediğimiz başka ürünler çıkabiliyor. Bazen pırlantalarda bile pırlanta olarak pazarlanan ürün zirkon çıkabiliyor. Açıkçası biz bile ayırt etmekte bazen zorlanırken, insanların zorlanması çok daha normaldir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
karabük haber