SERBEST VE ENDÜSTRİYEL BÖLGE İÇİN START VERİLDİ « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

SERBEST VE ENDÜSTRİYEL BÖLGE İÇİN START VERİLDİ

Bu haber 24 Eylül 2014 - 19:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

STRT

AK Parti Karabük İl Başkanı Timurçin Saylar, İsmetpaşa Bölgesi’ne Serbest ve Endüstriyel Bölge çalışması devam ettiğini, konuyla ilgili nokta atışlarının yapılacağını söyledi.

Kalkınma Ajansının İsmetpaşa Bölgesi  için proje hazırladığını belirten Saylar “İsmetpaşa Bölgesi’nde yolun sağında ve solunda şu anda 11 milyon 700 metre kare arazi üretildi. Bu arazinin 6,5 milyon metre karesi vatandaş, geri kalanı da mera ve hazine arazisi olacak şekildedir.  Yalnız birde 10 milyon metre kare daha arazi var. Şimdi onun çalışmasını yapıp araziyi toplam 20 milyon metre kareye çıkartmaya çalışacağız. 20 milyon metre kare arazi üzerinde olan bu yer jeopolitik konum olarak yol ağzında olması Karadeniz ve Doğu illerimize uzanan yol üzerine yakın olması, Ankara’ya 1 saat, İstanbul’a 2,5 saat uzaklıkta olması hem enerji hattı üzerinde olması gibi etkenleri sebebiyle tercih ediliyor. Eenerji probleminin olmaması, tren yolunun buradan geçmesi, bu anlamda Filyos’a entegreli ve Filyos’a açılacak kapı konumunda olması sebebiyle burada Marmara Bölgesi’ne ve ülkeye hizmet edebilecek 20 milyon metre kare bir arazi üretiliyor. Burası da Karabük’ün sanayi kültürü ve alt yapısından dolayı burada işçi sıkıntısı, yatırımcı sıkıntısı çekilmeyeceği görülüyor. Çünkü burada Demir Çeliğe dayalı, üretime dayalı, makine imalatına dayalı oturmuş bir alt yapı var. Bir de buranın içerisine Teknokent geliyor. Teknokent dediğimiz kavram ise şu anlama geliyor, üniversite bir bina yapıyor. Bu binada örneğin trenin tekerleği yapılacak ya da metrolardaki koltuk arkalarındaki dijital ekranlar yapılacak. Bunu yapan mühendisler, burada bunu yapacaksa teknokentte merkezini açacak. Yani firma merkezi burası olacak. Firma merkezini buraya kurduğunda ise birçok şeyden teşvik alıyorsun. Teknokent ile ilgili de Karabük Üniversite Mühendislik Fakültesi Dekanlığı bir çalışma yapıp burayı ray enstitüsü ile ilgili özel teşvikleri alınarak burada ray ve vagon üretimiyle ilgili ağı teşvik kapsamında aldırıp bu bölgeyi serbest ve endüstriyel bölge ilan etmek için şuanda çalışmalara başladık.  Tren ile ilgili bütün parçaların testi olmadan parçaları vagonlara takamıyorsun; ama bunun ile ilgili Hükümetimiz bir çalışma yapıyor. Karabük Üniversitesi’nde ray olduğu için çelik üniversitesi de olduğu için laboratuar olarak burası kullanılacak. Yani buradaki laboratuarda birisi trenin vagonuna parça ürettiği zaman Türkiye’ye buradan alınan örnekler yetmiş olacak. Sonuçta Avrupa’dan belge getirmene gerek kalmayacak. Şimdi burada hem üniversitesi var, hem burada laboratuar var, hem de teknokenti kurduğumuz zaman buna teşvik aldığımız zaman burası ray ve raya dayalı işlerin merkez üssü olur. Bu çalışmaların startı verildi. Bütün herkes çalışması yapacak. Nokta atışı yapılarak bu çalışmada ilerleyeceğiz. Bu işin yazışması ve mutfağı Organize Sanayi Bölgesi olacak. Kalkınma Ajansı burası için proje hazırlıyor. Bunun ile ilgili animasyonlar hazırlanacak. “ dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
atakan kartal1 Ekim 2014 / 09:48Yanıtla

Sayın Timuçin saylar bırakın laf ebeliğini karabüğün havası içler açısı çok pis gerek marczing gerek alter demir çelik(hurda demiri eritip Karabük semalarına pis dumanı salıyor) karabüğü yaşanmaz hale getiriyorlar.bize somut bir şeyler gösterin yok kalkınma ajansı proje hazırlıyor.siz koskaca il başkanısınız sayın m.a. şahin beyefendi gidin sayın başbakanın masaya konuyu yatırın sayın başbakanım karabükte organizede yer kalmadı sanayi kuruluşlarıyla süt işleyen gıda işletmeleri iç içe (safgül) durum içler acısı birde olay mahkemelik sanırım OSB ŞEHRE ÇOK YAKIN GEREK KARDEMİR GEREK MARCZİNG GEREK ALTER bu fabrikalar adam gibi kuralara uygun üretim yapmıyorlar filtrelerini elektrik sarfiyatı oluyor diye geceleri çalıştırmıyorlar tonlarca haklarında şikayet var en azından şu serbest bölgemidir endüstri bölgesimidir hatta şehir içindeki haddaneler de dahil hepsi ismet paşa tarafına defolup gitsinler yeter artık keşke Kardemir denilen illetde gitse yerim öyle 4000 -5000 kişiye ekmek vermeyi 300000 nufufslu hatta doğmamış çoçukjları zehirledikten sonra bakın buradan sesleniyorum karabükdeki hava kirliliği beşar esatın kimyasal silahalrından daha tehlikeli birisi buna dur desin adam gibi kurallara uygun üretim yapılmıyor.çevre ve şehircilik il müdürlüğü görevini yapmıyor.sayın saylar ve sayın m.a. şahin somadakinden daha feci bir olay olmadan şu şehrin havasını kontrol altına alın.