SPK’DAN KARÇEL VE KARDÖKMAK A.Ş.’DEKİ HİSSE DEVİRLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA… « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

SPK’DAN KARÇEL VE KARDÖKMAK A.Ş.’DEKİ HİSSE DEVİRLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA…

Bu haber 17 Ağustos 2020 - 13:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

KARÇEL ve KARDÖKMAK A.Ş ile ÇAĞ ÇELİK A.Ş. arasında 2017 yılının Temmuz ayından gerçekleşen hileli hisse takası olduğu iddialarına Sermeye Piyasası Kurulundan cevap geldi.

Sermaye Piyasası Kurulu almış olduğu karara istinaden 105, 106 ve 110’uncu maddeleri gereğince idari yaptırım kararı verilmesi, suistimal, görevi kötüye kullanmak ve sahtecilik suçu olarak değerlendirilebilecek fiil ve unsurların olmadığına karar verdi.

Konu ile ilgili KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri Kamil Güleç ve Hüseyin Çağrı Güleç bir açıklama yayımladı.

Yazılı olarak yapılan açıklamada;

“Kardemir Demir ve Çelik Sanayi ve Tic. AŞ.’nin 24.12.2019 tarihli başvurusu hakkında, Sermaye Piyasası Kurulu Ortaklar Finansman Dairesi Başkanlığının 28.07.2020 tarihli karar yazısı şirketimiz Kardemir AŞ.’ye 30. Temmuz 2020 tarihinde tebliğ edilmiştir.

SPK’nun 23.07.2020 tarih ve 47/938 sayılı toplantı, Sermaye Piyasası Kurulu Ortaklıklar Finansmanı Dairesi Başkanlığının 28.07.2020 tarih, E29833736-199-7772 Sayılı karar tebliğiyle,
“İlgi’de kayıtlı yazıda, Şirketiniz bağlı ortaklıkları Karçel Karabük Çelik Yapı İmalat Montaj İnşaat Nakliyat sanayi ve Ticaret A.Ş ( Karçel ) ve Kardökmak Karabük Döküm Makine İmalat Montaj İnşaat Nakliyat Sanayi ve Ticaret A.Ş ( Kardökmak ) ile Çağ Çelik Demir ve Çelik Endüstri A.Ş ( Çağ Çelik) arasında 2017 yılının Temmuz ayında gerçekleşen Şirketinizin farklı grup paylarının birbiri ile takas edilmesi işlemlerine ilişkin olarak; 17.12.2019 tarih ve 292 sayılı yönetim kurulu kararına istinaden, Sermaye Piyasası Kanunu’nun 105, 106 ve 110 uncu maddelerinde tanımlanan suçların oluşmuş olması ihtimaline karşılık ve şirketiniz yatırımcılarının zarara uğramış olabileceği de göz önünde bulundurularak hisse takas işlemlerini gerçekleştiren Şirketiniz yönetim kurulu üyeleri Kamil Güleç ile Hüseyin Çağrı Güleç hakkında Kurulumuz tarafından inceleme başlatılması talep edilmiştir.

Şikâyete konu hususlara ilişkin Sermaye Piyasası Kanununun 105, 106 ve 110’uncu maddeleri kapsamında suç olarak değerlendirilebilecek bir hususun tespit edilememesi nedeniyle Kurulumuzca
bu kapsamda tesis edilecek bir işlem bulunmadığı, Sermaye Piyasası Kurulunca yapılacak bir işlem bulunmadığına karar verilmiştir. Sonuç itibariyle, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından Sermaye Piyasası Kanununun 105,106 ve 110 uncu maddeleri kapsamında; idari yaptırım kararı verilmesi gerekli bir kabahat, bilgi suistimali, güveni kötüye kullanma ve sahtecilik suçu olarak değerlendirilebilecek fiil ve unsurun bulunmadığı kesin surette karara bağlanmıştır.

Yine ayrıca; Kanuna, sermaye piyasası mevzuatına, esas sözleşme ve fon iç tüzüğü hükümlerine veya işletme maksat ve mevzuuna aykırı durum ve işlemlerin mevcut olmadığı, sermayenin veya mal varlığının azalmasına veya kaybına yol açılmadığı Sermaye Piyasası Kurulu tarafından tayin ve takdir edilmiştir.

Bu suretle karanlık emeller peşinde her şeyi mubah gören bir hırsla aylardır sürdürülen karalama ve kumpas projeleri hukuk düzeni, gerçekler karşısında âdemi yokluğa mahkûm olmuştur.
Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Bu süreçte Karabük için verdiğimiz haklı mücadelede her zaman yanımızda olan Karabük kamuoyuna teşekkürlerimizi arz ederiz.” ifadelerine yer verildi…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.