Tetiker, Zonguldak’ın Sıkıntılarını Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Anlattı « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

Tetiker, Zonguldak’ın Sıkıntılarını Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Anlattı

8. TÜRKİYE TİCARET VE SANAYİ ŞURASI TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU’NUN EV SAHİPLİĞİNDE BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU VE İLGİLİ BAKANLARIN KATILIMIYLA TOBB İKİZ KULELER’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Bu haber 09 Nisan 2015 - 13:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Yaşar Tetiker, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bazı bakanların da katıldığı 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda yaptığı konuşmada Zonguldak’ın sıkıntılarını anlattı. Tetiker konuşmasında Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR) yönetimi ile yaşadıkları problemleri dile getirdi.

8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili Bakanların katılımıyla TOBB ikiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

Şura’ya Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye genelindeki 365 Oda-Borsa Yönetim Kurulu Başkanları, Meclis Başkanları, TOBB Oda-Borsa Akademik danışmanları ve diğer ilgililer katıldı.

Zonguldak adına daha önceden yapılan istişare toplantısında alınan ortak karar ile Zonguldak sözcüsü olarak belirlenen Kdz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, kentin 3 temel meselesini Başbakan ve bakanlara anlattı.

Tetiker, Zonguldak’ın sorunlarının çözüme kavuşması için Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili bakanlarla istişare toplantısı gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Başbakan Davutoğlu da Zonguldak’ın sorunlarının farkında olduklarını ve en kısa zamanda Zonguldak’ta istişare toplantısı planlayacaklarını belirtti.

Konuşmasında özellikle ERDEMİR’in özelleştirilmesi sonrası yöneticilerin Ereğli başta olmak üzere bölge halkına karşı tavrını anlatan Tetiker, Filyos projesinin de bir an önce hayata geçirilmesini istedi. Tetiker konuşmasında şunları söyledi: “İlimizin, ilçemizin ve hatta bölgemizin sorunlarını Başbakanımıza ve Bakanlarımıza anlatma fırsatı bulduk. Kendisini Zonguldak’a davet ederek sorunların çözüme kavuşturulması için acilen istişare toplantısı yapılması gerektiğini arz ettik. Sayın Başbakanımız da Zonguldak’ın sıkıntılarını iyi bildiğini ve uzun süredir Zonguldak’ın yeterli desteği göremediğinin farkında olduğunu ve bu sebeple en kısa zamanda böyle bir istişare toplantısının planlanacağını bizlere müjdeledi. Bölgemiz için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Başbakanımız ve Bakanlarımızın da desteğini alarak sorunlarımızın çözüme kavuşturulması adına tüm gayretimizle mücadele vereceğiz.”

“FİLYOS HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Zonguldak’ın son 30 yılda ekonomik olarak gerilediğini ve kendi kaderine terk edildiğini söyleyen Tetiker sözlerine şöyle devam etti:

“Şu an deniz seviyesinin 550 metre altında, alın teri ile karanlığı aydınlığa çeviren, demir ve çeliğe hayat veren, bu uğurda yüzlerce kardeşini feda etmiş, karaelmas diyarında yaşayan 600 bin Zonguldaklı adına sizleri saygı ve sevgi ile selamlayarak sözlerime başlamak istiyorum. 1990’lı yılların başına kadar sürekli göç alarak ülke ekonomisine önemli katma değerler sağlayan, ancak son 20-30 yıllık dönemde ekonomik olarak sürekli gerileyerek kaderine terk edilen ilimizin üretimden, altyapıya, eğitimden sağlığa pek çok sorunu mevcuttur. Temel sorunlarımızın başında yıllardır tozlu raflarda bekletilen, sürekli ertelenen, engellenen Türkiye’nin ikinci GAP projesi olarak ifade edilen Filyos Vadisi Projesinin hayata geçirilememesi gelmektedir. Filyos, Çaycuma’dan, Ereğli’ye tüm bölgeye, ülkeye hatta dünyaya açılan koridorun adıdır. Demiryolu, karayolu ve havayolu yetersiz olan bölgeden elbette ki ülkeye ve dünyaya açılmak imkansızdır. Yıllardır alın teri ile yerin altından çıkardığı kara elması, demiri, çeliği, tersanesi, kerestesi, tarımı ile ülke ekonomisine büyük katma değer sağlayan Zonguldak’ımızın kurtuluşu olan Filyos Vadisi Koridoru’nun acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir. Devrek – Kdz. Ereğli karayolunun bitirilmesi bizim için çok önem arz etmektedir. Bölge ile ilgilenen ve büyük yatırım planları yapan milli ve küresel yatırımcıları bölgeye çekmek, yıllardır aldığı kamu harcamasından daha fazlasını vergi olarak ödeyen ancak son 20-30 yıldır kaderine terk edilen bir kent için tarihi bir fırsattır.”

“YER ALTINDAKİ MADENLER SERVETE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ”

“Yıllardır yerin yüzlerce metre altında taş kömürü çıkararak tüm ülkeyi aydınlatan temel sektörlerden bir olan madencilik sektörü çöküş içerisine girmiştir” diyen Tetiker, “Devletin elinde bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun geleceğini görememesi ve yarattığı belirsizlik özel müteşebbisin de belini kırmıştır. Yasal düzenlemelerin getirdiği olumsuzluk, yüksek üretim maliyetleri, yetersiz teşvik ve destek üreticiyi zora sokmuş kömür ile iş yapanları ithalata bağlı hale getirmiştir. Madencilik sektörü ile ilgili belirsizliklerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Devletin üretim politikasının geleceği belirlenmeli, özel sektöre yol gösterici işlevi sağlayacak teşvik ve düzenlemeler getirilerek yerin altında atıl yatan servet yer üstünde milli servete dönüştürülmelidir. Yıllardır var olan ve binlerce aileye geçim kapısı olan madencilik mesleği unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasına dahil edilmemelidir. Kdz. Ereğli’nin sorunlarından en önemlisi 2006 yılında özelleştirilen Erdemir’in Oyak grubuna olan devrinden sonra bölgenin ekonomik yönden sözde kurtarılmış bir bölge haline gelmesidir. Özelleştirme öncesinde tüm ekonomik kaynakları Adapazarı, Hendek, Düzce, Bolu, Bartın hinterlandına kadar paylaşan Ereğli’nin bu paylaşımları ortadan kalkmış, özelleştirme sonrası çalışanların ücretlerindeki yüzde 50’ye varan bir yok ediliş ile ilk skandala imza atılmıştır. Bunu satış, satın alma ve nakliye konularında yaşanan skandallar takip etmiş ve şu an Erdemir yetkilileri ile hiçbir iletişim imkanı olmadığından bölge kendi kaderine terk edilmiştir. Acil uzlaşma platformu kurularak TOBB Başkanlığında tarafların dinlenerek taleplerin doğru bir şekilde anlatılabilmesidir. Acil uzlaşma platformunun kömür mevzuatındaki haksızlıkların ortadan kaldırılmasında da çözüm olacağına inanmaktayız. Bu platformlar kurulup devletin piyasa mekanizmasındaki temel rolü olan hakemlik görevi yerine getirilmedikçe bu sorunların çözülemeyeceğine inandığımızı belirtirim” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.