UYSAL VEKİLLİĞİ DÖNEMİNDE NE YAPMIŞ? « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

UYSAL VEKİLLİĞİ DÖNEMİNDE NE YAPMIŞ?

Bu haber 28 Ocak 2019 - 18:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Belediye Başkanı ve MHP Karabük Belediye Başkan Adayı Rafet Vergili, AK Parti Belediye Başkan Adayı Burhanettin Uysal’ın otoparklardan ücret almayacağız şeklideki açıklaması üzerine “ Burhahettin Bey 3 yıllık milletvekilliği döneminde Karabük’e ne verdi. Kendisi maaş alırken, şimdiye ne yardım yaptı “ dedi

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili AK Parti Belediye Başkan Adayı Burhanettin Uysal’ın yol kenarlarındaki otoparklardan ücret almayacağı şeklinde açıklama yapıp, sosyal medya hesabından da duyurması nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi.Vergili, kurmuş olduğu dernek aracılığı ile otopark gelirlerinden şimdiye kadar 2 bin 490 öğrenciye burs verilirken, belediyeden almadığı maaş ile de 221 öğrenciye burs verildiğini açıkladı

2 BİN 490 ÖĞRENCİ BURSTAN FAYDALANDI

Otopark gelirlerinden elde edilen para ile 2 bin 490 öğrenciye burs, 35 aileye de iş imkanı sağladıklarını belirten Başkan Vergili “ Biz otopark konusunda daha önceki dönemde belediye başkanlığı yapan arkadaşımız gibi uygulamamızı devam ettik. Ama buradan elde edilen paraları, kesinlikle sağa sola peşkeş çekmeden, gerçek yerine ulaşması için elimizden gelen tüm gayreti gösterdik. Daha önceden üç beş kişiye ve bazı kuruluşlara kiraya verilerek, onlarda diğer alt kiracılarına vererek Karabük’te büyük bir kayba sebebiyet veriyorlardı. Belediyenin de öyle yüksek bir karı yoktu ve bu paralarında nerelere gittiği belli değildi. Belediye başkanı seçildikten sonra bize burs için onlarca öğrenci geliyordu. Biz düşündük ki, Karabük’lü öğrencilerin tahsil hayatına maddi destek olabilmek için böyle bir uygulama başlattık. Daha sonra Karabük’ün sayılı eşraflarını da içine alarak böyle bir dernek kurduk. Hatta bizden sonra göreve gelecek belediye başkanları için de yönetim kurabilmeleri için bir oluşum gerçekleştirdik. Amacımız bu çocuklarımızın burs paralarının ilerleyen zamanda da devam etmesini düşündük. Biz bugüne kadar kurmuş olduğumuz dernek vasıtası ile otopark ücretlerinden 2 bin 490 öğrenciye, 221 öğrenciye de benim maaşım vasıtasıyla öğrencilere bugüne kadar ödendi. 2 bin 490 kişi Karabük’ün gençleri bunlar. Dermekte 35 kişi istihdam edilmekte, 35 kişiye de ekmek kapısı olmuştur. Bu dernek Karabük halkına açık şeffaf bir şekilde çalışmıştır.  Şu anda park ücretleri Karabük’te çok yüksek gibi gözüküyor ama, Ak Parti belediyeciliğinden alınmış bir örnek uygulamadır. İstanbul’da bu şeklide olan bir otoparkın bir saatlik ücreti hemen hemen 15 TL’dir. Yine aynı şeklide Ankara ve diğer şehirlerde böyle uygulamaları vardır.

3 YIL DA KARABÜK’E NE VERDİ ?

Ak Parti Belediye Başkan adayı Burhanetttin Uysal’ın 3 yıllık milletvekilliği döneminde Karabük’e ne verdiğinin sorgulanmasını isteyen Başkan Vergili “ Otopark ile ilgili sanki çok büyük bir kaosmuş gibi bunun üzerinde propaganda yaparlarken, üç yıl milletvekilliği yapan belediye başkan adayının Karabük’e ne hizmet verdiği sorgulanması lazım. En önemli hadiselerden birisi budur. Yani üç yıllık milletvekiliği döneminde Karabük ile ilgili ne tür hizmet üretmiştir. Veyahut ta kendisi maaş alırken şimdiye kadar kimlere yardım yapmışlar bunları sorgulamak lazım. Bu arkadaşımızın yapmış olduğu hadise şudur 3 yıllık milletvekilliği döneminde Karabük ile ilgili hiçbir gelişme yapmadığı halde, kendisinin milletvekilliği döneminden sonra çift maaş alabilmesi ile ilgili Meclisten kanun teklifini verdirtip geçiren şu andaki mevcut kişidir. Fakat şu anda Karabük’ün ve Türkiyeni’ni sorunu olan halk otobüsleri ve dolmuşlarımızın problemidir. Böyle bir kanun teklifi verebilirdi. Bunlarla ilgili bir gün dahi ilgilenmemiştir. Ben bu sorunu çok yakında inşallah Milliyetçi Hareket Partisi milletvekillerinin vasıtasıyla kanun teklifi olarak meclisten geçirttirip hem Karabük’teki dolmuş esnaflarımızın hem  halk otobüsleri arkadaşlarımızın yarasını tedavi etmiş olacağız”

HALK İSTEMEZSE KALDIRIRIZ

Belediye başkanı seçilmesi halinde otoparklardan ücret alınıp alınmaması konusunda anket çalışması yapıp ona göre karar vereceklerini de belirten Başkan Vergili “Üç yıllık milletvekilliği döneminde Karabük’te hiçbir sokakta bulunmayan, Karabük’ün hiçbir caddesine çıkmayan hiçbir bayramlaşmada derneklere bugüne kadar ulaşmamış olan bu kişi popilist siyasetlen bir taraflara taşımaya çalışıyor. Bundan sonra bu konu ile ilgili hiçbir açıklama yapmayacağım. Olay şu olur, bizde otoparklar konusunda belediye başkanlığı seçimlerinden sonra gerekli anketimizi yaparız, öğrencilere burs verilmesin, dağıtılmasın, otoparklardan ücret alınmasın şeklinde bir çoğunluk çıkarsa da bizde bu uygulamadan vazgeçeriz. Ama, benim şahsi görüşüm Karabük halkının bu uygulamayı devam etmesi olacaktır. Çünkü bu yardım kapısının kapanmasını istemezler diye düşünüyorum”

REKTÖRLÜK DÖNEMİNDE YARDIM İSTEDİ

Ak Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Burhanettin Uysal’ın rektörlük dönenimde dernek vasıtası ile öğrencilere yardım edilmesi konusunda taleplerinin olduğunu ve bu talepleri yerine getirdiklerini de hatırlatan Başkan Vergili “ Karabük Üniversitesinin bu derneğimizden bir sürü talebi olmuştur. Burhanettin Bey’in rektörlük döneminde istemiş olduğu bursların tamamı dernek vasıtası ile öğrencilere verilmiştir. Yine derneğimizden yemek paraları konusunda talepleri olmuştur. Biz bunu dernek olarak karşıladık. Hala yapmış olduğumuz bu hizmetler nedeniyle zamanın Karabük Üniversitesi Rektörü olan Burhanettin Bey, bu yardımlarımızdan dolayı bizlere teşekkür yazısı bile göndermiştir.  Derneğimiz bugün ki değeri ile 10 milyon liralık bir yurt binası yapmıştır. Önümüzdeki yıllarda hiç kimseye ihtiyacı olmadan, 150 veya 200 tane Karabük’lü gencin bursunu temin edebilecektir”

“BEN HER GÜN KENDİSİNE BİR SORU SORACAĞIM”

Ak Parti Karabük Milletvekili Adayı Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ın seçim çalışmaları sırasında sarf etmiş olduğu “Biz seçilirsek merkezi hükümetin desteğini büyük ölçüde arkamızda göreceğiz” şeklindeki söylemlerine de sert bir üslupla cevap veren Başkan Vergili şunları söyledi; “3 yıllık milletvekilliği yapmış olduğu dönemde ben size şu projeyi yaptırabilirim diye gelebilirdi. Mehmet Ali Şahin beyin bugüne kadar Karabük’e yaptığı hizmetler unutulmaz. Devletle belediyenin mutlak suretle işbirliği yapması gereklidir. Ama, Belediye Başkanlarının görevi devlete angarya olmak, devlete iş vermek değildir. Belediyenin görevi iş üretmektir. Karabük Belediyesi üretken bir belediyedir.

Ben soruyorum; Milletvekili olarak 3 yıl içinde hangi derneğin bayramlaşmasına gittiniz? Seçimler öncesi hariç hangi sokakta esnaf arkadaşlarımızla sohbet ettiniz? Cebinizden bugüne kadar nereye hayır ettiniz?

Ben her gün kendisine bir soru soracağım. Bu 60 gün süre içerisinde bunların hepsine cevap verecek. Karabük’te siyaset yapmak o kadar kolay değildir. Ben 10 yıllık görev süremde 30 defa bütün mahalle, cadde ve sokakları dolaştım. Problemini sorununu bilmediğim bir nokta yoktur. Önce kendini halkın içine girmeye alıştıracaksın. Karabük insanı vefalıdır, yapılan hizmetlerin hepsini bilmektedir. Bu durum anketlerimizde gözükmektedir. Aradaki fark öyle kapatılabilecek gibi değil.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
karabük31 Ocak 2019 / 11:28Cevapla

100. yılda bir cadde var, adı da burhanettin uysal caddesi. bu ismi kim vermişti bu caddeye acaba? Hatırlayan var mı? 3,5 sene önce burhanettin uysalla ilgili söylediklerinizi hatırlıyorum da, ne diyeceğimi bilemiyorum. NAsıl inanacağız size, hangi söylediğinize inanacağız? Halkın zekasını hafife alan, sandıktan çıkamaz. Lütfen istikrarlı olun. Dün dündür, bugün bugündür siyaseti şu devirde bu millete yutturulamaz. Kimse yutturamaz.