Vergili; “Pandemiyi başlatan ülkenin hiçbir sorumluluğu yok!” « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

Vergili; “Pandemiyi başlatan ülkenin hiçbir sorumluluğu yok!”

Bu haber 08 Aralık 2020 - 10:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Avrupa Yerel Yönetimler Meclisinin bugün gerçekleşen ‘Pandemiyle Mücadele’ konulu toplantısında konuştu. Başkan Vergili pandemiyi başlatan Çin’e şu ana kadar herhangi bir sorumluluk yüklenmediğine dikkat çekerken, Avrupa’ya da dünyada pandeminin başlangıcıyla ilgili bir ön tedbirler taslağı hazırlama çağrısında bulundu.

Karabük Belediye Başkanı ve Avrupa Yerel Yönetimler Meclisi Üyesi Rafet Vergili, covid-19 nedeniyle online şekilde gerçekleştirilen Avrupa Yerel Yönetimler Meclisi Toplantısında konuştu. İlk görüldüğü günden itibaren Avrupa ve Dünya genelinde korona virüs ile yapılan mücadeleyi yakından takip ettiğini belirten Başkan Vergili, hemen hemen tüm ülkelerin aynı tedbirleri uyguladığını ifade ederken, maden işçileri gibi meslek hastalıklarının ağırlıkta gözüktüğü bazı alanların gözardı edildiğine dikkat çekti. Vergili konuşmasında şunları söyledi; “ Böyle bir toplantı tertip ettiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim. Bende Türkiye’nin Karabük şehrinin Belediye Başkanıyım ve Avrupa Yerel Yönetimler Meclisinde Reformist Parti üyesiyim. Konuşmaların hepsini dinledik, bize de çok faydası oldu. Bütün Belediye Başkanı arkadaşlarımızla aşağı yukarı aynı işleri yapmaktayız. Aynı şekilde pandemiyle ilgili mücadelemize de devam etmekteyiz. Yaptığımız işlerin içerisinde hemen hemen hiçbir farklılık yok. Ama biraz evvel gündeme gelen ‘ yerel yönetimler ve yönetimlerdeki demokrasi’ konusuna geldiğimiz zaman biraz tereddüt hâsıl olmakta. Ben 220 ülkede bu pandemiyi takip etmekteyim. Yine İngiltere, Almanya, Fransa ve İspanya’daki dostlarımızla iletişim halindeyiz. Yönetimde pek bir değişiklik yok. Merkezi hükümetin almış olduğu kararları biz yerel yönetimler olarak elimizden geldiği kadar uygulamaya çalışıyoruz. Yerel yönetimler merkezi hükümetlerin paralelinde, beraber çalışma yapıyor gözüküyor. Ama yerel yönetimlerin dinamiklerini göz önünde bulunduran hemen hemen hiçbir ülke yok. Dinamikler derken bunu da şu şekilde açabilirim; birçok kişinin aynı anda çalışmış olduğu ortamalar, maden işçileri gibi sağlık problemleri ve meslek hastalıkları yüksek olan gruplara yönelik çalışma faaliyetlerini rapor olarak alıp değerlendiren yok. Tek bir uygulama var ve devam ediyor. Biraz evvel böyle bir uygulama olmayacak, fişleme yapılmayacak gibi bir kelime kullanıldı. Yerel yönetimler olarak çok yakında üstümüze düşen vazifelerimiz şunlar olacak; Marketlere herhangi bir kod almamış arkadaşlarımızı sokmayacağız. Zaten ulaşımda sınırlama geldi ve kod sistemine geçildi. Böylece merkezi hükümetlerin eline pandemiyle beraber çok büyük bir fırsat geçmiş oldu.”

Covid-19 virüsünün tüm dünyaya Çin’den yayıldığına dikkat çekerek konuşmasına devam eden Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Avrupa Yerel Yönetimler Meclisine ön tedbirler taslağı hazırlama çağrısında bulundu. Vergili konuşmasını şu şekilde tamamladı;” Diğer bir konu da, pandeminin başlangıcıyla ilgili bugüne kadar burada hiç bir yayın görmedim, burada da hiç bir söz duymadım. Pandeminin başlangıcı olan ülkenin Çin olduğu belirtiliyor. Çin kendisindeki hasta sayısını 86 binde, ölüm sayısını 4 binde tutarken, dünyada 67 bin hasta ve 200 binlerin üstünde ölüm olayı gerçekleşti ve de devam ediyor. Nereye kadar devam edecek bunu da bilemiyoruz. Burada bir karar alınamaz mı? Dünyada pandeminin başlangıcıyla ilgili bir ön tedbirler taslağı hazırlanamaz mı? Başladığı zaman alınacak tedbirlerle ilk çıkış noktasında bu işi durdurmanın çaresiyle ilgili bir deklarasyon hazırlanamaz mı? Şuanda biz sadece hastalıkla ilgili bir deklarasyon, pandemiyle mücadele ile ilgili bir deklarasyon hazırlıyoruz. Baktığımızda bu pandemiyi başlatan ülkenin hiçbir sorumluluğu yok. Bunu belirtmek istedim.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.