YENİCE GÜVELEK TUTTU! « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

YENİCE GÜVELEK TUTTU!

Bu haber 01 Temmuz 2017 - 11:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sevgili okurlar, Mübarek Ramazan ayının bitimiyle birlikte Afrika Sıcaklarının etkisiyle kavrulur olduk bu günlerde.

Ama Yenice başka bir kavruluyor…

Yenicede kazan kaynıyor…!

Şimdi gelin hafızalarımızı biraz tazeleyelim isterseniz…

Ama satır başlarıyla…

2015 yılının Haziran ayı beklenmedik seçim sonuçları ile Türk siyasi tarihinin dönüm noktalarından biridir.  Öncesi ve sonrası ile çok önemlidir bu tarih. 2015 Haziran öncesi siyasi tercih ve sebepler bir şekilde AK PARTİ’nin hiç de alışık olmadığı parti içi hiziplerinin de önlenemeyen, belli ki uzunca bir süre daha önlemeyecek başlangıcıdır.

GÖKTEPE…

Her yıl geleneksel hale galen Göktepe Şenlikleri sadece filmlerde görebileceğimiz senaryo ya da senaryolara sahne oldu desem yeridir.

Bir anda yerel basında da gündeme gelen “Belediye Başkanı ve İlçe Başkanı Sayın Milletvekiline saygısızlık ettiler” algısı bütün kamuoyuna bir şekilde duyurulur. Gizliden gizliye devam eden sıkıntı ve kırgınlıklar bu olayla beraber ayyuka çıkar.

O andan itibaren kavganın tarafları da açığa çıkar.

Bir seçilmişe saygısızlık etmek kesinlikle ahlaklı değildir. Lakin Belediye Başkanı da bir seçilmiştir… Eğer ortada bir “vefaya ihanet ” varsa, kim kime ihanet etmiştir? 

Siyasetin yeni gündemi budur.

Tabiiki olaylar bu kadarla kalmaz. Vekil/Başkan krizi alabildiğine büyür, Başkan Çaylı’nın açıklamaları ve iddiaları da ayrıca yenilir yutulur cinsten olmaz.

Kıyamet kopmuştur.

Fulü’lük kalkmış taraflar da kendini belli etmiştir.

İl Başkanı bir basın bildirisi yayınlayarak “Partimizde bir rahatsızlık yoktur ve bütün bu haberler bir fitne işaretidir” sözleri inandırıcı olmaktan çıkmış aksine kavga günden güne kızışır.

Başkan Çaylı’nın açıklamalarının ardından yine kamuoyuna servis yapılırcasına Zeki Çaylı’nın AK Parti’den ihraç algısı köşebaşı dedikoducuları tarafından kamuoyunu duyurulur.

Olaya Genel Merkez el koyar, bölge koordinatörü “goya” tarafları dinler. Karar açıklanır, kalem kırılır.

İlçe başkanının istifası istenir.

İlçe başkanının tavrı çok net ve keskindir. “İstifa etmem, görevden alın!”

Ardından Başkan Çaylı bu süreç zarfında yeniden bir basın açıklaması yapar. Yine zehir zemberek bir açıklama ve hedef yine milletvekilidir.

Süreç çok hızlı ilerler, İstenen istifa bir türlü gelmez. Teşkilat dışından hatırlı insanların araya girmesiyle istifalara razı gelinir ve bir gece bütün istifalar alınır.

İstifaların alınmasının ardından eski ilçe başkanı çok sert bir dille açıklama yapar.

Gözler Başkan Çaylı’da!

İstifaların alınması ile birlikte Belediye Başkanı Zeki Çaylı’nın da partiden istifa etmesi beklenir.

Beklenen istifa gelmez.

Ama kim ne derse desin bu kavganın belki de hiçbir sahnesinde yer almayan ilçe başkanı ve teşkilatının istifalarının alınması kamuoyu tarafından da hayretle izlenmektedir.

Artık Yenice parçalanmış, Yenice bölünmüştür.

SARIMSAĞIN KARŞISINA SOĞANI DİKMEK…

Belediye Başkanı Zeki Çaylı ilçe teşkilatının yeniden yapılanmasında tamamen sessizliğe bürünürken, İl teşkilatı harıl harıl İlçe başkanı olacak kişiyi aramaya başlar.

Tabii ki bu ismi araştırırken Başkan Çaylı’nın hiçbir fikir sorulmadığı görüldü.

Aslında gözlemlenen tek olgu, Yenice’yi durumu toparlayacak bir ilçe teşkilatı kurulması gerekirken Başkan Çaylı’yı cezalandırmak için olabilecek en yanlış seçim yapıldı. Bu durum isim üzerinde bir tasarruf değil, isim iyi olabilir ama sırf Zeki Çaylı’ya muhalif olsun diye teşkilat yapılandırmasına giderseniz, canını yakarsanız Perşembenin gelişi Çarşamba’dan belli olur.

Bu noktada suçlu yada suçsuz veya haklı yada haksız önemli değildir. Olay kurtarılması gerekirken il teşkilatı duruma vaziyet edemedi. Teşkilat adeta sınıfta kalmıştır.

 

Yenice’de kavga bitmez…

Yılmaz Kırık başkanlığındaki ilçe yönetimi ile Belediye Başkanı Zeki Çaylı arasındaki kavganın da boyutları günden güne büyümüş, karşılıklı ithamlar krizi daha da körüklemiştir.

Başkan Çaylı yaptığı yeni bir basın açıklamasında yine Yılmaz Kırık’ı hedef göstermiştir. Hedefdeki isim Yılmaz Kırık İl Başkanı TimurçinSaylar’ı da yanına alarak basın mensuplarının karşısına çıkar ve her iki başkan bir ağızdan Başkan Zeki Çaylı’yı yalancılıkla suçlar.

İl Başkanı basının karşısında partisinin belediye başkanını YALANCIlıkla suçluyor…

Peki Başkan Zeki Çaylı ya yalan söylemiyorsa il başkanının bu durum karşısında pozisyonu ne olur.

Bu konuda da çok sağlam iddialar var.

KIRIK TEZGAH’ın başına geçmiş…

Yenice’de siyasi kriz tam yol ilerliyor ve İlçe başkanı Yılmaz Kırık tezgahın başında fotoğraf yayınlıyor. Fotoğrafı okumaya çalıştığımız zaman aslında herşey ortaya çıkıyor. KIRIK/ÇAYLI gerginliği yeni bir boyut kazandı.

Pazar yerinde belediyenin gösterdiği alanın dışında tezgah açmaya çalışan bir vatandaş, kendine yapılan uyarının ardından konu ilçe teşkilatı tarafından bir bildiri ile basın organına servis edilmiş ve bu tepkiye de Çaylı duyarsız kalmamış ve yine kendine has çok sert bir açıklama yaptı.

İl teşkilatlarının onlarca defa açıklama/cevap yapmayın uyarmasına rağmen Başkan Kırık’da laf söz dinlemeyerek Çaylı’ya cevap vermiş.

Artık Yenice kontrolden çıkmış, Yenice’de siyaset adeta GÜVELEK tutmuş durumda…

İL TEŞKİLATININ DURUMU NE OLACAK

Eskipazar Belediye Başkanı Dursun Baş’ın sağlık sebepleri ile Başkanlıktan istifa edişi, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy’un görevden alınışı ve yerine kayyım atanması ve bugün Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı’da istifa ediyor.

Beraber yola çıkılmış isimler artık bugün yok.

Bu kadar sıkıntının ve eksilmenin olduğu bir yerde her şeyden sorumlu olan teşkilatların durumu ne olur.

Yarın il teşkilatı görevden alınırsa o zaman Zeki Çaylı haklı mı olacak?

Siyaseten tartışmalar sadece parti içi teşkilatlarda olur biz bunun yorumunu yapamayız. Haklıyı haksızı belirlemek de bize düşmez. Lakin Yenice’de başarılı bir belediye başkanlığı yapan Zeki Çaylı ile ilgili tasarruflar olmuştur ama Yenice halkına bunun hesabını kim verecek.

AK Parti’nin iki numaralı ismi ve şehrin siyaset büyüğü Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin Yenice’de yaşanan siyasi krizin faturasını kime kesecek.

En başından bu yana Yenice’de yaşanan siyasi kriz Belediye Başkanı Zeki Çaylı istifasıyla noktalacak mı, yoksa bu süreçte sorumluluklarını da yerine getiremeyen iradeye faturası kesilecek mi? Hedefteki isim milletvekili Burhanettin Uysal sessizliğini bozacak mı?

Bu arada Başkan Çaylı’nın İstifa dilekçelerinin hem Genel Merkeze hem de İl Başkanlığına verildiği iddiası konuşulurken, Çaylı’nın Pazartesi günü istifasını yine kendine has bir dille sert açıklama yapması bekleniyor…

Dostlar Yenice’de Kazan Kaynıyor

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ELİEYİOĞLU, Hakan (Kamu Yönetimi Yükseklisans)1 Temmuz 2017 / 13:16Yanıtla

Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi master eğitimi almış ve kamu tecrübesi olan biri olarak kişi, teşkilat ve kurumları tenkid etmeden (memleketimin insanları) yapacağım yorum, avam diliyle “bu soğan kök çevirmez” diye düşünüyorum. Domino etkisi, kelebek etkisi yapar. Sonuç ise siyasetin büyüğünü küçüğünü bugün olmasa da yarın mazi yapar. En iyi formül kimin, kimlerin memnun edilmesi gerektiği noktasında yapılacak iyi bir tespittir. Yerelde idari birim amirlerini de kapsayan topyekün bir değişim kaçınılmaz hale gelebilir. Bu akademik bir yorumdur, hissi değildir. Olay ve kişiler birbirinden bağımsız değildir, müstakil düşünülemez. Saygılarımla.

    Cengiz Cömer Civelekoğlu2 Temmuz 2017 / 22:55Yanıtla

    Hakan bey Karabükümüzle alakalı internet haber sitelerinin hepsini çoğunlukla takip ediyorum.Belli bir grup haberler üzerine(özellikle siyaset) yaptığınız yorumlarıda dolayısıyla okuyorum.Nacizhane bir öneri olarak megalomanlığı bırakmanızı öneririm.Yazdığınız yorumların içeriği hep kalıplaşmış genel görüşü bile ifade etmeyen sağdan soldan kopyala yapıştır etkisi hissettiren yorumlardır.Toplum diline yakın yorumlarla buraya görüşlerinizi eklerseniz daha yararlı olacaktır. Bu arada domino etkisi kelebek etkisi yapmaz! Domino etkisi zaten kelebek etkisi işe eş anlamlıdır.lütfen laf kalabalığı yapmayınız.