“SAĞLIKTA SESSİZ DEVRİM YAPTIK” « Karabük Haber Gazetesi

SON DAKİKA

“SAĞLIKTA SESSİZ DEVRİM YAPTIK”

Bu haber 17 Eylül 2014 - 18:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

sağlık

Sağlık bakanı Mehmet Müzezinoğlu Karabük’e geldi. KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılışını gerçekleştiren, ardından Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin yapılacağı Karabük Devlet Hastanesinde incelemede bulundu. Ardından Safranbolu Devlet Hastanesinde incelemelerde bulunan Müezzinoğlu’nun son durağı Ovacık ilçesiydi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Açık alanlarda sigara içilen alan, sigara içilmeyen alan olacak” dedi.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin’le birlikte Karabük’e geldi.
Valilik girişinde Vali Orhan Alimoğlu, Milletvekili Osman Kahveci ve daire müdürleri tarafından karşılanan Müezzinoğlu, valilik makamında gazetecilerin sorularını cevapladı.
Sigara içilen ve içilmeyen alanlarda yeni düzenleme yapılacağını ve 2015 yılından itibaren genelge ile uygulamaya başlayacaklarını belirten Bakan Müezzinoğlu, şöyle konuştu: “Yeni yasal düzenleme değil. Bir defa yasal düzenleme anlamında ihtiyacımız yok. Bu anlamda daha önce yasal düzenleme yaptık. Bu yasa kapsamı içine nargileyi de aldık. Ama yönetmelikle kapsamda yeni genişlemeler yapıyoruz. Özellikle çocuk parklarında tamamen yasaklama ve diğer parklarda da belirli bir mekan ya da köşesinde sigara içilen alan yapacağız. Hastane ve ibadethane bahçelerinde sigara içilecek alanlar yapılacak. Halka açık restorasyon ve kafelerde açık alanlarda sigara içilen ve içilmeyen bölümlerin düzenlemelerini yapıyoruz. Bunları tamamlayınca Başbakanlığa sunarak genelge olarak yayınlayacağız. Bir iki ay içinde bunu tamamlayıp 2015 yıl başı itibari ile uygulamaya başlamış olacağız. Hastane dışında ve AVM’lerde giriş çıkış kapılarında belirli bir mesafe uzaklıkta olması gibi düzenleme yapacağız. Bunları da sarı çizgilerle belirleyeceğiz.”
Bakan Müezzinoğlu, Vali Alimoğlu’ndan brifing aldıktan sonra KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesine gitti.
“SAĞLIKÇILARINIZA SAHİP ÇIKIN, EL KALDIRANA TAVIR KOYUN”

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılışı töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Sağlıkçıya el kaldıranın yasal düzenlemeyle savcılarımıza da yetki verdik, mutlaka tutuklama yapılmalı, mutlaka nezarete gitmelidir” diye konuştu.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son zamanlarda hekimlere ve sağlık personeline yönelik şiddet olaylarına Karabük’ten yanıt verdi. Bakan Müezzinoğlu, sağlıkçıya şiddetin insanlık dışı olduğuna vurgu yaptı.
Sağlıkçıya el kaldıranlara mutlaka tutuklama yapılması gerektiğini, mutlaka nezarete gitmesi gerektiğini söyleyen Müezzinoğlu, vatandaşlara da sağlık personelini korumaları için çağrıda bulundu. Son dönemde sağlıkçıya yapılan şiddeti eleştiren Müezzinoğlu, şöyle konuştu: “En zor zamanda en acil durumda eşini, evladını, yakınını, canını teslim edeceğin kişiye yüksek sesle konuşabilmek, el kaldırabilmek, ona şiddet uygulamak kabul edilebilir değil. Halkımızdan duyarlılık bekliyorum. Kendi evladımıza baktığımız gibi sahip çıkmalıyız. Hekiminize ebenize sahip çıkın. Onlar en zor zamanınızda en merhametli hizmet meleklerinizdir. Sağlıkçıya el kaldıranın yasal düzenlemeyle savcılarımıza da yetki verdik, mutlaka tutuklama yapılmalı, mutlaka nezarete gitmelidir. Kamuoyu olarak sizlerin de bu şiddetlere karşı tavır koymanızı bekliyorum. Ancak onu sizler sahiplenmelisiniz. O zaman güçlü bir şekilde devam ettirebiliriz.”

“insanımızın huzurlu yaşayabilmesi için gece gündüz çalıştık”
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, vatandaşların sağlık hizmetlerinden en iyi faydalanması için gerekli önemi verdiklerini, Bu ülkeye ve bu millete borçları olduklarını belirterek “”Bu borcumuzu ödemeyi nasip etsin. Bizler hiç ayrım yapmadan iktidara geldiğimiz günden bu güne kadar sağlıkta benim vatandaşım asla bir tereddüdü, korkuyu yaşamadan hekime ulaşabilmeli dedik. İlaca ulaşabilmeli dedik. O ulaşamıyorsa biz ona ulaştırmalıyız dedik. Bu mantıkla sağlığın önündeki bütün engelleri kaldırdık. Ciddi fiziki koşullar sorunlarımız vardı, beklenilenin de ötesinde modern ve çağdaş binaları insanımıza değer verdiğimiz için, insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla insanımızı yüceltebilmek ve onun öz güvenini artırabilmek ay yıldızlı bayrağın altında istikbalini hayal edebilmek onun huzurunu yaşayabilmek adına gece gündüz çalıştık.” dedi

“ hedeflerimiz büyük”

Sağlık çalışanları sağlık hizmetlerinde yıpranma payını yıl sonuna kadar yasalaştıracaklarını dile getiren Bakan Müezzinoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
“AK Parti iktidarı 2002 yılından itibaren zorlu bir göreve başladı. Millet daimi ve devamı olarak bizi kendi iktidarında tutmaya devam ediyor ve devam edecek. Sağlık Bakanlığı’nda arkadaşlarımla planlamaları yaparken, arkadaşlara şunu söyledim, ‘2007-2012, 2012-2017’ yani biz 5 yıl önce neredeydik, 5 yıl sonra nerede olmalıyız. Bunları planlıyoruz. 2017-2018 hedefimiz var. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı 2023 hedefimiz var. Bu yolculuğa inşallah sizlerle beraber omuz omuza devam edeceğiz. Bu günden sonra da daha iyisini daha güzelinin, daha gelişmişinin bu milletin hak ettiklerinin en doğrusunu yapmış olacağız. Sağlıkta sessiz devrimi başardığımız bu dönüşüm projesinde dünya bunu Türkiye nasıl başarıyor diye bize soruyor. İki ay kadar önce dünya sağlık örgütü Avrupa bölge başkanı bu kadar bütçe ile yetersiz kadro ile bu kadar kıt imkanlarla bizim Avrupa’da başaramadığımızı siz nasıl başardınız, anlamakta zorlanıyoruz diye sorduğunda, bir kısmını anlatabilirim anlarsınız, bir kısmını anlatırım ama zorlanırsınız dedim. Önce anlayacağınız kısmı anlatayım dedim, ‘Bir sağlık çalışanı camiası var ki, mesleğine saygısı vardır, mesai kavramı yoktur. Benim doktorum bunu sormaz, düşünmez bile. Akşam mesaisi kaçta bitti, cumartesi Pazar, bayram seyran özel günler demeden hastam der. Bu başarının esas mimarları doktorlarımız ve hemşehrilerimdir. Bu millet hekimini de hemşiresini de kendi yakını gibi görür, Allah onlardan razı olsun der.”

SAĞLIKTA YIPRANMA YASALAŞACAK”
Sağlıkta yıpranma konusuna değinen Müezzinoğlu, “Sağlıkta yıpranma payını yıl sonuna kadar yasalaştıracak ve sağlık çalışanlarının yıpranmasını da yasalaştıracağız. Biz matematik medeniyetinin mensubu değiliz, rahmet ve bereket medeniyetinin mensubuyuz. Bütün bu pozitif enerjinin altında o gönülden yapılan hizmetler asla matematik ile hesaplanamaz. Rahmet ve bereket olduğu için bu çil çil hastaneleri yapıyoruz. Bakanlığın bütçesi ile 32 bin yatak kapasiteli 216 hastanemizin inşaatı devam ediyor. Türkiye genelinde 32 bin yatak kapasiteli son derece çağdaş ve modern 216 hastanenin bir kısmı bu yıl bir kısmı gelecek yıl tamamlanmış olacak. Kamu özel iş birliği ile 24 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerimizin inşaat süreci başladı. 12 bin yatak kapasiteli devlet hastanelerinin ihale veya proje sürecindeyiz. Biz milletimizin her türlü derdini paylaşarak azaltmaya, yarınlara da paylaşarak büyüteceğimiz mutluluklar olsun diye çalışıyoruz.”dedi

MUHALEFETE ÇAĞRI
Türkiye’de sağlık hizmetinin AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde modernleştiğini ve ileriye gittiğini söyleyen Bakan Müezzinoğlu, şöyle dedi:
“10 yıl önce Alman turist Antalya tatilinde rahatsızlandığında Almanya’dan uçak geliyor, vatandaşını götürüyordu. Bize hep başaramaz, ezilmişlik psikolojisini yerleştirmeye çalıştılar. Ne zaman ki AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan hayır biz başarırız dedi, her şey değişti. Şimdi artık ambulans uçaklar, ambulans helikopterlerimiz var. Londra’da rahatsızlanan atletimizi ambulans uçağımız alıp geliyor. Fitne ile fesatla, iftira ve dedikoduyla bu milletin enerjisini kimsenin azaltmaya ve yanlış yerlere sürmeye hakkı yok. Muhalefete de diyorum daha doğru daha güzeline milletin hakkı var. İnşallah onlar da bu noktaya gelecekler. Daha ilerisini daha gelişmişinin peşinde koşuyoruz. Evde sağlık hizmetini konuşuyoruz. Vatandaşımız bize gelemiyorsa, evde sağlık hizmetlerimiz ile evde tedavi gerçekleştiriliyor. Ülkesine milletine değer veren anlayış bu. Bu ülkeyi daha iyi noktalara taşıyabilme derdi buradan kaynaklanıyor.”
Bakanlığın Karabük’teki çalışmalarını da aktaran Bakan Müezzinoğlu, yalnızca Türkiye değil yakın coğrafyada da Türkiye’nin sağlık turizminde merkez haline geleceğine vurgu yaptı.
Karabük’te yapımı devam eden, projelendirilen çalışmaların tamamlanacağını anlatan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunları aşacağız. 2017’de Türkiye sağlıkta 77 milyona sağlık hizmeti veren değil yakın coğrafya insanına da sağlık turizminde bölgenin merkezi haline gelecek. KARDEMİR bu gün ülkenin dinamikleri içinde önemli bir rol üstlendi. Karabük, orman arazisi ile önemli bir il. Bu ülkenin yetişmiş enerjisini birikmiş tecrübesini birlikte paylaşarak halka ve vatandaşa sunma adına en iyi örneklerini burada sunuyor.”

“TEMELİNİ ATMAK BANA NASİP OLMUŞTU”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin de açılışı gerçekleştirilen hastane hakkında bilgi verdi. Şahin, kürsü konuşmasında şöyle dedi:
“Bu hastanenin temelini atmak bana nasip olmuştu. Açılışında bulunmak bana bahtiyar oldu. Bu hastanenin temelinin atıldığı törende hazır bulunmuş, ilk harcı koyanlardan birisiyim. İnşaat biraz uzun sürdü. İki ayrı blok halinde zaten SSK hastanesi vardı. SSK mensuplarına sağlık hizmeti bunan bir hastaneydi. Önce bloğun biri yıkıldı. O sırada diğer blokta sağlık hizmeti verilmeye devam ediyordu. İnşaat biraz uzun sürdü. Hastane faaliyete geçeli birkaç ay oldu. Belki faaliyete geçtiği gün bu açılışı gerçekleştirdiğimiz icap edebilirdi. Ama açılışı bu gün gerçekleştiriyoruz. Bu hastanenin Karabük’ün yanı sıra çevre il ve ilçelerden sağlık hizmetinden faydalanacaklar.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.